1 July 2022
Öne Çıkanlar

Tıl Berak’taki Gençler İşgali Meşaleli Yürüyüşle Protesto Etti

 

Kuzey ve Doğu Suriye halklarının işgal karşıtı eylemlyeri sürüyor. Gençlik Hareketi’nin ilan ettiği seferberlik kapsamında Til Berak’ta meşaleli bir yürüyüş düzenlendi.

Efrînliler de PKK’nin ilk şehidi Haki Karer’i anmak ve Önder Apo’ya yönelik tecridi protesto etmek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemlerde Mayıs ayı şehitleri de anıldı.

Kuzey Suriye Halkları İşgalci Türk ordusunun Rojava Kuzey ve Doğu Suriye ve Başûrê Kürdistan’a yönelik saldırılarına karşı alanlarda. Gençlik hareketlerinin ilan ettiği seferberlik de devam ediyor.

Suriye Devrimci Gençlik Hareketi Til Berak’ta meşaleli bir yürüyüş düzenledi.Eylemde gerilla direnişi selamlanırken, Türk devletinin demografik değişim ve soykırım politikaları protesto edildi. Til Birak İlçe Meclisi binasının önünde başlayan eylem ilçe merkezine kadar devam etti.

Gençlik hareketinin sözcülerinden Tarık El-Abdullah,Kürtlere ve Suriye halklarına yönelik düşmanca politikaları kınadı. Saldırıların iradelerini kırayacağına vurgu yaptı.

Efrîn halkları PKK’nin ilk şehidi Haki Karer’i anmak ve Önder Apo’ya yönelik tecridi protesto etmek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Kongra Star öncülüğünde düzenlenen eyleme binlerce kişi katıldı. Şehba’ya bağlı Til Qerah köyü girişinde başlayan yürüyüş Şehit Aileleri Meclisi önüne kadar devam etti.

Şehit Aileleri Meclisi önünde sona eren eylemde konuşan Efrîn Kongra Star Koordinasyon üyesi Hêvî Silêman, önder Apo’ya uygulanan tecritle halklar arasındaki bağın koparılmak istendiğini söyledi.

Til Temir’deki halkda Önder Apo üzerindeki tecridi kınamak ve gerilla direnişini sahiplenmek için kitlesel bir açıklama yaptı. Eylemde Mayıs ayı şehitleri de anıldı. KDP’nin ihanetinin kınandı eylemde tüm Kürt halkının gerillanın yanında olduğu vurgulandı.