1 July 2022
Öne Çıkanlar

Sebahat Tuncel: Mela Mustafa’nın Projesine İhanet Ediyor

 

Sincan Hapishanesi’nde tutuklu DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel İşgalci Türk devleti ile işbirliği içerisinde hareket eden KDP’ye seslenerek, “işgal politikalarına karşı durulması” çağrısı yaptı.

Faşist AKP’nin KDP işbirliğiyle sınır ötesinde yürüttüğü saldırılar bir ayını geride bıraktı. Saldırılar tüm hızıyla devam ederken işgal ve ihanete tepkiler her alandan gelmeye devam ediyor.

Sincan Hapishanesi’nde tutuklu bulunan DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, AKP-MHP iktidarının Kürt halkına açtığı savaş,

Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi ve KDP’nin AKP ile girdiği kirli işbirliğini Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi.

Sebahat Tuncel, Kürt halkının ulusal birliğini sağlamamış olmasının 21’inci yüzyılın şafağında Kürtlerin kazanımlarını da tehlikeye attığına dikkat çekti. Kürtlerin tarih sahnesinden silinmek istendiğine dikkat çekti.

Sebahat Tuncel, Türk devletinin insanlığı DAİŞ çetelerinden kurtaran halkı ‘terörist’ ilan etmesinin de bu politikanın sonucu olduğunu belirtti.

AKP-MHP iktidarının Neo-Osmanlı stratejisinin bir parçası olarak Kürdistan topraklarını kendi sınırları içine katmak için ‘işgal’ girişiminde bulunduğuna vurgu yaptı. Barzanilere tarih hatırlatmasında bulundu.

KDP tarafından yürütülen bu siyasetin orta ve uzun vadede Başûrê Kurdistan da dahil Kürt halkına, kaybettireceği belirtildi.

Sebahat Tuncel, KDP’nin, Barzani ailesinin Kürt halkının kazanımlarına saldıranlarla iş birliği yapmasının Kürtler tarafından kabul görmeyeceğini bilmesi gerektiğini kaydederek şöyle dedi:

KDP Kürt halkının -Federe Kürdistan bölgesi de dahil- geleceğini etkileyecek, Kürt varlığını ortadan kaldırmaya yönelik bu politikalara ortak olmamalıdır. Sayın Mesut Barzanî verdiği sözün arkasında durup Kürtler arası birakujîye, siyasi birakujîye son vermeli ve Mela Mustafa Barzanî’nin sağlamaya çalıştığı Kürt ulusal birliğinin sağlanması için çaba harcamalıdır.